Hybrydowe wersje dostawczej Toyoty – w czym możesz wybierać?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Japoński producent jest pionierem w świecie samochodów hybrydowych. Toyota ma w gamie naprawdę sporo aut osobowych wspomaganych silnikiem elektrycznym. A jak to wygląda w świecie dostawczaków?

Wszyscy producenci powoli przerzucają się z aut spalinowych na hybrydowe lub elektryczne. Każdy dąży do zmniejszenia emisji spalin za sprawą ogromnych kar za przekroczenie ustalonej emisji. Dotyczy to także samochodów użytkowych, stąd Ford ma już w gamie elektryczne i hybrydowe odmiany swoich popularnych aut użytkowych, a jak ma się sprawa u Toyoty, producenta znanego ze swoich hybrydowych bestsellerów?

Toyota ma całą masę samochodów hybrydowych, jednak w świecie pojazdów użytkowych panują trochę inne warunki. Auta osobowe to samochody, które są autorskimi produktami Toyoty, więc od początku były tworzone pod kątem napędu hybrydowego. Auta dostawcze są konstrukcjami koncernu PSA, który stworzył wiele aut dostawczych. Samochody te możemy zobaczyć jako citroeny, peugeoty czy ople. Właśnie dzięki współpracy Japończyków z Francuzami możemy także widywać te same auta dostawcze z logiem Toyoty.

Koncern PSA nie ma jednak rozwiniętej technologii hybrydowej, więc pojazdy dostawcze nie zostały stworzone w takiej wersji. Wśród modeli są więc wersje z klasycznymi układami napędowymi, a także nowoczesne odmiany elektryczne. Czy Toyota stworzyła własne układy hybrydowe?

Po wejściu na stronę internetową japońskiego producenta można zobaczyć kilka różnych samochodów użytkowych, które są podzielone na wersje cargo i osobowe, dodatkowo jest tam pick-up Hilux jako własna konstrukcja Japończyków. Jednak wyszukując samochodu użytkowego w wersji hybrydowej, nie uzyskamy efektów. W cennikach próżno jest szukać hybrydowych odmian. Toyota postawiła na sprawdzone już jednostki napędowe. Nie ma także na tę chwilę samochodów elektrycznych, choć w niedługim czasie mają się pojawić. Wyjątkiem może być auto z gamy osobowej, które można modyfikować w odmianę mieszcząca więcej ładunku. Niestety tak indywidualne zamówienia trzeba już uzgadniać osobiście z przedstawicielem marki.

Jeśli więc poszukujemy samochodu dostawczego w wersji z silnikiem elektrycznym, musimy wybrać innego producenta, na przykład wyżej wspomnianego Forda. W gamie możemy znaleźć Transita Custom, który jest hybrydą plug-in, i większego Transita wyposażonego w miękką hybrydę.

Na tę chwilę producenci nie decydują się na odmiany hybrydowe samochodów dostawczych ze względu na wyższą masę takiego auta i z powodu samych jednostek napędowych. Pojazdy użytkowe muszą mieć silniki, które będą w stanie napędzać mocno obciążone samochody, a w tym najlepiej sprawdzają się diesle. Hybrydy natomiast są z reguły tworzone z jednostek benzynowych – wersja z niskoobrotowym dieslem byłaby ciężka i niekoniecznie opłacalna dla właściciela. Z tego powodu na rynku praktycznie nie ma hybrydowych pojazdów użytkowych. Łatwiej jest znaleźć samochód dostawczy w odmianie elektrycznej niż hybrydowej.

Zdj. główne: Chandler Cruttenden/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak prawidłowo dobrać używane regały magazynowe do potrzeb firmy?
/
Jak prawidłowo dobrać używane regały magazynowe do potrzeb firmy?
Poznaj skuteczne metody doboru używanych regałów magazynowych, które pozwolą na efektywne wykorzystanie przestrzeni i zwiększenie produktywności Twojej firmy.
Optymalizacja pracy przenośników taśmowych dzięki wysokiej jakości bębnom napędowym
/
Optymalizacja pracy przenośników taśmowych dzięki wysokiej jakości bębnom napędowym
Dowiedz się, jak optymalizować pracę przenośników taśmowych za pomocą bębnów napędowych najwyższej jakości. Poznaj techniki i korzyści tego procesu.
Jak kompleksowe wsparcie może ułatwić proces sprowadzania używanego samochodu?
/
Jak kompleksowe wsparcie może ułatwić proces sprowadzania używanego samochodu?
Dowiedz się, w jaki sposób kompleksowe wsparcie ułatwia sprawniejsze i bezproblemowe sprowadzenie używanego samochodu.