Nowy taryfikator mandatów dla kierowców ciężarówek – na co uważać?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Podwyżki mandatów to coś, z czym Polacy nie mieli do czynienia od bardzo dawna, lecz teraz uległo to zmianie. Nowe stawki dotyczą oczywiście również kierowców ciężarówek. Na co muszą oni uważać?

Polscy kierowcy, czy to ci podróżujący samochodami osobowymi, czy też kierowcy zawodowi korzystający między innymi z ciężarówek, od lat żyli w dość dobrej sytuacji pod względem mandatów. Były one w porównaniu do reszty Europy naprawdę niskie i były raczej dostosowane pod panujące w naszym kraju zarobki. Te jednak znacząco się zwiększyły w ciągu ostatnich lat i mandat wynoszący 500 złotych (chociaż wciąż nie był zbyt przyjemny) znacznie łatwiej było opłacić niż w latach 90. XX wieku, gdy debiutował poprzedni taryfikator.

Raj dla kierowców skończył się jednak nieodwracalnie 1 stycznia 2022 roku. To właśnie tego dnia w życie wszedł nowy taryfikator mandatów. Ogłoszony został jednak wcześniej, dzięki czemu kierowcy mieli czas się przygotować na nowe przepisy, czyli po prostu starać się jeździć znacznie bezpieczniej niż kiedykolwiek. Efekty tego są raczej marne, gdyż praktycznie w każdej kategorii wyniki są wyższe niż wcześniej. Mowa tu nie tylko o wpływach z mandatów, gdyż było wiadomo, że urosną, ale też o większej liczbie wypadków, zgonów, osób rannych czy też prowadzących pod wpływem alkoholu niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Spory udział miało jednak w tym to, że rok wcześniej byliśmy w trakcie lockdownu i ograniczeń było znacznie więcej niż teraz.

Co zmienia nowy taryfikator mandatów?

Nowy taryfikator oznacza przede wszystkim jedno i są to bardzo duże podwyżki wynoszące od kilku do nawet kilkuset procent w zależności od skali przewinienia. Od 1 stycznia największa kara, jaką można otrzymać za jedno wykroczenie, to 2500 złotych, a w przypadku recydywy, czyli kolejnego z kolei złamania przepisów, kwota ta rośnie aż do 5000 złotych, czyli ponad 200 złotych więcej niż wyniosła średnia krajowa netto w grudniu 2021 roku. Taka kara grozi na przykład za przekroczenie dozwolonej prędkości o 71 km/h lub więcej. 2500 złotych zapłacimy również, gdy m.in. spowodujemy zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym pod wpływem alkoholu, za samo kierowanie autem w takim stanie, skorzystanie z korytarza życia poprzez podążanie za pojazdem uprzywilejowanym.

Bardzo duże kary taryfikator przewiduje również za spowodowanie zagrożenia dla pieszych, co jest bardzo ważne w przypadku kierowców ciężarówek, gdyż zatrzymanie kilkunasto-, a nawet kilkudziesięciotonowego zestawu może sprawić spore problemy. Kara rzędu 1500 złotych, a nawet i 3000 złotych w wypadku recydywy, grozi za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu stojącemu przy przejściu, niezatrzymanie się w celu przepuszczenia osoby niepełnosprawnej, wyprzedzanie na pasach pojazdu, który zatrzymał się, by przepuścić pieszego czy też poruszanie się wzdłuż chodnika bądź przejścia dla pieszych.

Zdj. główne: blende12/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak kompleksowe wsparcie może ułatwić proces sprowadzania używanego samochodu?
/
Jak kompleksowe wsparcie może ułatwić proces sprowadzania używanego samochodu?
Dowiedz się, w jaki sposób kompleksowe wsparcie ułatwia sprawniejsze i bezproblemowe sprowadzenie używanego samochodu.
Harley-Davidson Nightster – co warto wiedzieć o tym motocyklu?
/
Harley-Davidson Nightster – co warto wiedzieć o tym motocyklu?

Zastanawiasz się nad zakupem Harleya-Davidsona? Co powiesz na najnowszy model Nightster, który według wielu ekspertów może stać się jednym z najlepiej sprzedających się jednośladów na rynku?

Czy ekologiczny transport ciężarowy to przyszłość branży?
/
Czy ekologiczny transport ciężarowy to przyszłość branży?
Poznaj perspektywy ekologicznego transportu ciężarowego i dowiedz się, czy jest to możliwa przyszłość dla całej branży. Rozważymy zalety, wyzwania i technologie związane z zielonym transportem.