Zakup części do samochodów ciężarowych potrafi przyprawić o ból głowy. Wysokie ceny, ograniczona dostępność oraz konieczność dostawy „na już” powodują, że dobre hurtownie są na wagę złota.
W przypadku prywatnie użytkowanych samochodów osobowych jest o tyle łatwiej, że awaria nie stanowi tak dużego problemu. Owszem, jest uciążliwa i niekomfortowa, ale w razie potrzeby zawsze skorzystać można z taksówki czy komunikacji miejskiej bądź pozamiejskiej. Niestety coś podobnego nie jest możliwe w przypadku wypełnionej ładunkiem ciężarówki. Gdy awaria zdarzy się w trasie, znaczenie ma każda godzina. Jeśli nie ze względu na szybko psujący się ładunek, to na umówione terminy, a także – co nie mniej ważne – regulowany przepisami czas pracy kierowcy. Dlatego każdy przewoźnik musi znaleźć dobre źródło części zamiennych.
Co w tym wypadku oznacza dobre źródło? Bogaty asortyment, dużą liczbę oddziałów, gotowość do błyskawicznej reakcji, zaplecze serwisowe. Chciałoby się dodać też, że korzystne ceny, jako że części do samochodów ciężarowych nierzadko kosztują krocie. Niestety jednak – zwłaszcza dla mniejszych firm – cena schodzi na dalszy plan, ustępując pola bardziej istotnym czynnikom. Sprawa jest prosta – samochód ciężarowy musi na siebie zarabiać. Zarabia, wyłącznie jeżdżąc, a każdy nieplanowany przestój oznacza wymierne straty dla przewoźnika.
Uwzględniając powyższe kryteria, najbardziej zyskują największe hurtownie sieciowe, takie jak Opoltrans, Martex czy Autos. Oczywiście nie ma powodu ograniczać się wyłącznie do nich. W sytuacjach wymagających błyskawicznej reakcji to właśnie u rynkowych potentatów można spodziewać się najszybszej pomocy (samo znalezienie mniejszej hurtowni z odpowiednim asortymentem może potrwać). Jeśli jednak awaria nie wystąpiła w trasie lub zwyczajnie potrzebna jest wymiana elementów eksploatacyjnych, a czasu na reakcję jest więcej, można z powodzeniem szukać lokalnych dostawców.
W każdym wypadku warto zadbać o jak najwyższą jakość montowanych części. Ma ona znaczenie przede wszystkim dla bezpieczeństwa. Przypomnijmy, że nie chodzi o samochód osobowy, który nawet wypełniony po brzegi rzadko kiedy przekracza 2 tony, a o zestaw z ciągnikiem i naczepą, który nawet „na pusto”, bez ładunku może ważyć kilkanaście ton. Wszelkie obciążenia oraz siły, jakie są generowane podczas jazdy i manewrów na drodze, są więc wielokrotnie większe. Stąd wyższe wymagania, jakie spełniać muszą części.
Oprócz bezpieczeństwa liczy się też trwałość – wyższa jakość oznacza dłuższą eksploatację, a ta mniej niechcianych i kosztownych w skutkach przestojów. Dlatego zaleca się montowanie oryginalnych lub wysokiej jakości zamiennych części, a tylko w skrajnych przypadkach – tam, gdzie podzespoły nie mają wpływu na bezpieczeństwo jazdy i sprawność samochodu – posiłkowanie się częściami używanymi.
Jednym z producentów samochodów ciężarowych, który oferuje równocześnie sprzedaż części zamiennych, jest Mercedes-Benz. To ciekawa propozycja – choć oczywiście przeznaczona wyłącznie dla użytkowników ciężarówek tej jednej marki. Można w ramach niej nabyć zamienniki w niższych cenach – także do starszych pojazdów. W zależności od wybranej linii części mogą pracować nieco głośniej lub mniej komfortowo niż pierwszomontażowe, ale w każdym przypadku gwarantują ten sam poziom bezpieczeństwa. Mercedes oferuje też oryginalne części po regeneracji. Jest to więc, podobnie jak programy innych producentów, kolejne źródło części wymiennych, które warto rozważyć.
Rynek części do samochodów ciężarowych mocno się rozwinął. Obecnie z zakupem nawet tych mniej popularnych nie powinno być większych problemów. Większość hurtowni udostępnia w internecie katalogi, w których szybko odnaleźć można niezbędne pozycje i porównać ceny. Warto też rozważyć skorzystanie z programów partnerskich oferowanych przez hurtownie. Awarie i zużycie ciężarówek to nieodłączny element w działalności firmy transportowej. Bliska współpraca z wybraną siecią może się więc opłacić.